Honywell Garrett
Link ECU
Tuners Edge
Shannons Insurance
Precision Turbo
MTQ
Haltech
Drag News
 
 
 
 
 
 
 
 

McKern
Freight Management Australia
Castrol EDGE
Mainline Dyno
Exedy
 
 
 
 
 
 
 

RESULTS

 

Race log file - HERE
Meeting Report - HERE

Racing

Class
Sponsor
Position
Winner
Street Compact
Turbosmart
Winner
Parry Georgis
Street Compact
Turbosmart
Run Up
Christine Thompson
All Motor
Freight Management Australia
Winner
Andrew Swanson
All Motor
Freight Management Australia
Run Up
Alvin Johnson
Street 289
MTQ Engine Systems
Winner
Alex Koutrodimos
Street 289
MTQ Engine Systems
Run Up
Ross Puliafito
Pro 289
MTQ Engine Systems
Winner
Tee Jay Graham
Pro 289
MTQ Engine Systems
Run Up
James Moore
Modified Compact
Castrol EDGE
Winner
Jay Sadek
Modified Compact
Castrol EDGE
Run Up
Graham Burton
Extreme
Jamboree
Winner
George Cheihk
Extreme
Jamboree
Run Up
Glyn Smith
Modified 10.5
NAPA Auto Super Store
Winner
Phil Penny
Modified 1 0.5
NAPA Auto Super Store
Run Up
Scott Hoffman
J275
Race Car Engineering
Winner
Tanya Thompson
J275
Race Car Engineering
Run Up
Khain Mackey
Pro 275
Race Car Engineering
Winner
Danny Busbridge
Pro 275
Race Car Engineering
Run Up
Brett Benz
Pro Compact
McKern
Winner
Kelly Betttes
Pro Compact
McKern
Run Up
Makoto Watanabe
Pro Turbo
Platinum Automotive Smash Repairs
Winner
Nikki Hepburn
Pro Turbo
Platinum Automotive Smash Repairs
Run Up
Jason Paye
Factory Xtreme
Precision Turbo
Winner
Jorge Juarbe
Factory Xtreme
Precision Turbo
Run Up
Joe Signorelli
Sky's the Limit
Honeywell Garrett
Winner
Jay Sadek
Smoken
Tuners Edge
Winner
Phil Penny
Light of the Night
Honeywell Garrett
Winner
Brendon Burnett 0.000
Crew Style
Shannons
Winner
Team Japan

Top Qualifiers

Class
Sponsor
Position
Winner
ET
Street Compact
Turbosmart
Top Q
TBA
TBA
All Motor
Freight Management Australia
Top Q
Juan Mivra
9.038
Street 289
MTQ Engine Systems
Top Q
Moose Sakina
8.191
Modified Compact
Castrol EDGE
Top Q
Brett Morgan
8.306
Extreme
Jamboree
Top Q
Ash Hamblin
6.728
Modified 10.5
NAPA Auto Super Store
Top Q
Brendan Markham
7.884
J275
Race Car Engineering
Top Q
Brett Benz
7.4
Pro Compact
McKern
Top Q
Luis Rivera
6.575
Pro Turbo
Platinum Automotive Smash Repairs
Top Q
Dom Rigoli
6.92
Factory Xtreme
Precision Turbo
Top Q
Jorge Juarbe
6.014

SHANNONS Show-N-Shine

Trophy
Winner
Vehicle
Top Sedan
Top Coupe
Top Wagon/Van/Ute
Top Paint
Top Interior
Top Bodywork
Rotary Engine Bay
Piston Engine Bay
Top Mazda
Top Nissan / Datsun
Top Toyota
Best Wheels
Tuff Stance
Top Engineering
Top Hi-Tech
Promoters Choice 1
3rd Pace Overall
2nd Place Overall
King of Brisbane Jamboree

Soundwarz Sound Off

Class
Winner
dB
SPL - Music 1 - 2 - 1st
Jay Hamilton
131.3db
SPL - Music 1 - 2 - 2nd
Extreme Pete
139.1db
SPL - Music 3 - 4 - 1st
James Adam
147.9db
SPL - Music 3 - 4 - 2nd
Chris Durcau
148.3db
SPL - Extreme Music - 1st
Ben Everson
152.0db
SPL - Extreme Music - 2nd
Jacob Thorpe
150.3db
SPL - Music No Limit - 1st
Brad Stevens
157.2db
SPL - Music No Limit - 2nd
Sial Joevan - Joseva Kengike
147.2db
SPL - Pro - 1st
Matthew Jones
148.2db
SPL - Pro - 2nd
Joshua Handley
145.7db
SPL - Open - 1st
Ben Nebz Neueli I'umalo
149.8db
SPL - Open - 2nd
Nadia Nooteboom
148.2db
SQ - Novice Class - 1st
Grant Urges Huntsman
122 points
SQ - Novice Class - 2nd
Joshua Handley
120 points
SQ - Advanced Class - 1st
Chris Jordon
133 points
SQ - Advanced Class - 2nd
Josh Williams
119 points
SQ - Expert Class - 1st
Brenton Hammond
134.5 points
SQ - Expert Class - 2nd
Zach Warwick
110 points
Show Class - 1st
Samantha Halter
73 points
Show Class - 2nd
Brenton Hammond
59 points
Encouragement Award
Adam Holcraft
SQ Master
Brenton Hammond
SPL King
Brad Stevens
157.2db
Grand Champion
Brenton Hammond
108.56 points

WICKED WEASEL Babe & Bikini Comps

Comp
Position
Winner
Babe
1st
Sarah
Babe
2nd
Katherine
Babe
3rd
Jasmine
Bikini
1st
Katherine
Bikini
2nd
Jemm
Bikini
3rd
Sarah